Kde začína joga?

Autor: Martin Dojčár | 27.3.2017 o 8:30 | (upravené 28.3.2017 o 8:19) Karma článku: 3,78 | Prečítané:  390x

Kvapky potu mi stekali po tvári a nehlučne dopadali na podložku. Na perách som cítil chuť soli. Môj dych sa miesil s hlbokým, rytmickým dychom ostatných a kde-tu pripomínal šumenie mora.

Ozvena pohybov pri cvičení sa niesla miestnosťou a dotvárala zvláštnu atmosféru onoho popoludnia. Zarosenými oknami sa dovnútra dralo zubaté januárové slnko zanechávajúc po sebe záblesky svetla na protiľahlých stenách jogového štúdia. Bolo teplo, hoci vonku stále mrzlo – nás však zahrievalo rytmické dýchanie spojené s dynamickými prechodmi medzi jednotlivými jogovými pozíciami.

Ako som kráčal zasneženou ulicou späť domov, ľadový severák mi vrhal do tváre drobné snehové vločky, v ktorých sa odrážali posledné lúče odchádzajúceho dňa. Padal súmrak. Za rohom ulice ustal vietor. Akosi samovoľne som spomalil. Súmrak má v sebe vždy čosi magické. A vtedy sa to stalo.  

Uvedomil som si ako došľapujem – akoby som sa práve prebudil – začul som vŕzganie snehu pod podrážkou, pocítil som ako sa moje chodidlo norí do teplej výplne topánky. Tam kdesi na prechode medzi dňom a nocou všetko na okamih stíchlo a ja som vnímal, že žijem – tu a teraz. Bolo to plne uspokojujúce, celkom prirodzené a samovoľné – byť, len byť.  

Odkiaľsi zadul vietor a pohladil ma po tvári. Vzhliadol som – ulica sa rozostúpila a kontúry nášho domu vystúpili z pološera. Moja cesta dnes dospela ku svojmu koncu.

Od toho dňa som ešte veľa ráz rozvinul jogamatku, aby som absolvoval svoju každodennú jogovú rutinu. Vtedy večer som však pochopil jedno: joga začína až odvrátením pozornosti od psycho-mentálneho diania a jej obrátením ku konkrétnym zmyslovým vnemom. Vnímanie je kľúčom, ktorý otvára tajomnú komnatu jogy – uvoľňuje energiu viazanú na psycho-mentálne procesy a uvádza do prvej fázy jogového výcviku.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mal by som, mohol som, mal som. Ako sa vyhnúť životu plného ľútosti

Ľudia oveľa viac ľutujú veci, o ktoré sa nikdy nepokúsili.


Už ste čítali?