Kde začína joga?

Autor: Martin Dojčár | 27.3.2017 o 8:30 | (upravené 28.3.2017 o 8:19) Karma článku: 3,78 | Prečítané:  358x

Kvapky potu mi stekali po tvári a nehlučne dopadali na podložku. Na perách som cítil chuť soli. Môj dych sa miesil s hlbokým, rytmickým dychom ostatných a kde-tu pripomínal šumenie mora.

Ozvena pohybov pri cvičení sa niesla miestnosťou a dotvárala zvláštnu atmosféru onoho popoludnia. Zarosenými oknami sa dovnútra dralo zubaté januárové slnko zanechávajúc po sebe záblesky svetla na protiľahlých stenách jogového štúdia. Bolo teplo, hoci vonku stále mrzlo – nás však zahrievalo rytmické dýchanie spojené s dynamickými prechodmi medzi jednotlivými jogovými pozíciami.

Ako som kráčal zasneženou ulicou späť domov, ľadový severák mi vrhal do tváre drobné snehové vločky, v ktorých sa odrážali posledné lúče odchádzajúceho dňa. Padal súmrak. Za rohom ulice ustal vietor. Akosi samovoľne som spomalil. Súmrak má v sebe vždy čosi magické. A vtedy sa to stalo.  

Uvedomil som si ako došľapujem – akoby som sa práve prebudil – začul som vŕzganie snehu pod podrážkou, pocítil som ako sa moje chodidlo norí do teplej výplne topánky. Tam kdesi na prechode medzi dňom a nocou všetko na okamih stíchlo a ja som vnímal, že žijem – tu a teraz. Bolo to plne uspokojujúce, celkom prirodzené a samovoľné – byť, len byť.  

Odkiaľsi zadul vietor a pohladil ma po tvári. Vzhliadol som – ulica sa rozostúpila a kontúry nášho domu vystúpili z pološera. Moja cesta dnes dospela ku svojmu koncu.

Od toho dňa som ešte veľa ráz rozvinul jogamatku, aby som absolvoval svoju každodennú jogovú rutinu. Vtedy večer som však pochopil jedno: joga začína až odvrátením pozornosti od psycho-mentálneho diania a jej obrátením ku konkrétnym zmyslovým vnemom. Vnímanie je kľúčom, ktorý otvára tajomnú komnatu jogy – uvoľňuje energiu viazanú na psycho-mentálne procesy a uvádza do prvej fázy jogového výcviku.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ak sa bude chcieť pacient objednať, vyšetrenie nech si zaplatí sám

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker chce zmeniť spôsob objednávania pacientov.

SVET

Mariňák: Ak ponorku nájdu, námorníkov aj tak nezachránia

Stratenú argentínsku ponorku by mohol nájsť sonar, hovorí Ross Hall.

ŠPORT

Prerušenie ligy? Neexistuje na to dôvod, tvrdí Lintner

Kluby si môžu vyskúšať, aké je to hrať bez kľúčových hráčov, hovorí šéf ligy.


Už ste čítali?