O cudzine, záhumienku a iránskom chlapcovi

Autor: Martin Dojčár | 19.10.2010 o 8:09 | Karma článku: 6,44 | Prečítané:  904x

Bol som prednedávnom v cudzine. Zdvihnem zrak od zeme a ľaľa, čo vidím: čudesnú zmes  farieb, tvarov, vôní, zvykov, národov, rás a tradícií. Až mi z toho zrak prechádza.    

Všetko tam bolo akési iné, nie ako u nás. Ľudia na uliciach sa zdvorilo obchádzali, vodiči zďaleka zastavovali ešte predtým, ako chodci vstúpili na vozovku, obchodníci ponúkali svoj tovar s úsmevom. Akosi ma to škrelo. Tie úsmevy, tá zdvorilosť, ľudskosť a nápomocnosť, čo ma drtila na kolomaz. Zmocnila sa ma nostalgia za domovom.

 

Veru, zatúžil som sa vrátiť čím skôr späť, do lona svojho záhumienku. Vraj sa tomu hovorí “houm siknes”, či tak voľajako, tej clivote po tvrdých spôsoboch, neomalenej reči a neochotných úškrnoch. Ej, čo tam po výmoľoch na cestách, chátrajúcich nemocniciach, školách a sídliskách, doma je doma.

Cudzie nechceme a svoje si nedáme! Ešte to tak, aby nám tu nejaký prišelci chodili. Že vraj azylanti. Dajaký chlapčisko z Iránu, čo mu doma hrozí smrť za to, že sa z moslima stal kresťanom. Nemáme my dosť vlastných starostí? Prečo sa oň nepostarajú iní?

A viete o tom, že “tí druhí” sa už postarali o tisíce jemu podobných chlapcov, dievčat, otcov, matiek, starcov, starien? A možno boli medzi nimi aj naši príbuzní, čo utekali pred komunistickou zlovôľou zo socialistického Československa za vidinou slobodnej spoločnosti, kde sa môžu uplatniť všetci vo svojej rozdielnosti. Demokratické krajiny Európy a Severnej Ameriky poskytujú celé desaťročia pomoc tým, ktorí sú prenasledovaní z politických, náboženských, rasových, etnických, či iných dôvodov. Princípom demokracie západného typu je ochrana nedotknuteľnosti a univerzálnosti prirodzených ľudských práv, ktorá zakladá každú formu spoločenskej plurality. Verím, že Slovensko isto nechce byť výnimkou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ak sa bude chcieť pacient objednať, vyšetrenie nech si zaplatí sám

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker chce zmeniť spôsob objednávania pacientov.

SVET

Mariňák: Ak ponorku nájdu, námorníkov aj tak nezachránia

Stratenú argentínsku ponorku by mohol nájsť sonar, hovorí Ross Hall.

ŠPORT

Prerušenie ligy? Neexistuje na to dôvod, tvrdí Lintner

Kluby si môžu vyskúšať, aké je to hrať bez kľúčových hráčov, hovorí šéf ligy.


Už ste čítali?