O Figeľovom byte, solidarite a sardinkách

Autor: Martin Dojčár | 18.10.2010 o 8:12 | Karma článku: 7,09 | Prečítané:  2018x

Slovensko obletela “správa o Figeľovom byte”, Jozef Mikloško ju dokonca našiel vytŕčať z konzervy sardiniek. No veru: "Čo je moc, to je moc!” Veď tie úbohé tvory predsa za nič nemôžu!

Naproti tomu Ján Figeľ za niečo môže, tak sa aspoň spočiatku zdalo. Terčom ostrej kritiky sa stal spôsob, akým nadobudol byt v centre Bratislavy. Čoskoro sa však ukázalo, že Figeľ nebol zďaleka jediný. Zo štátom legalizovanej privatizácie bytov profitovali v ponovembrovom období mnohí. Morálnym problémom nie je len kúpa bytov za zlomok skutočnej ceny, ale aj ich spätný odpredaj za mnohonásobne vyššiu trhovú cenu desaťtisícami “privatizátorov”. Na tom sa už Figeľ, na rozdiel od iných, nepodieľal.

Ale toto nie je kľúčový problém. Kľúčový problém v tejto kauze má čo-to dočinenia s mravným princípom solidarity - schopnosťou mať účasť na potrebách druhých. Ján Figeľ bol v bytovej, hoci nie v existenčnej núdzi, potreboval byt. Nájomný byt, ktorý neskôr odkúpil pod cenu, mu bol právne pridelený na základe jeho žiadosti, morálne na základe princípu solidarity, porozumenia pre jeho potreby.

Ľudí s bytovým problémom bolo a je na Slovensku mnoho. Najviac ohrozenou spoločenskou skupinou sú mladí ľudia, mladé rodiny. Súčasná “lotéria” prideľovania nájomných bytov môže uspokojiť len nepatrnú menšinu žiadateľov. Väčšina zostáva odkázaná sama na seba. Nepochybne, viacerí z nich by sa veľmi radi potlačili na našich sídliskách, ak už nie priamo v historických centrách našich miest, ako tie sardinky, keby len mohli za ľudovú cenu.

Otázka teda znie: Ako sa prejavuje solidarita spoločnosti voči mladým ľuďom, ktorí nemajú vlastné bývanie? Ako chce riešiť bytový problém tých najviac ohrozených vláda, ktorá sa hlási k politike hodnôt?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Kováčik je stále špeciálny prokurátor, hoci je vo väzbe

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru


Už ste čítali?